1 marca 2025 roku nastąpiła waloryzacja, dzięki której niektóre świadczenia są w tej chwili wypłacane w wyższej kwocie. Jednym z nich jest świadczenie ratownicze regulowane przez ustawę z 17 grudnia 2021 roku o dodatku ratowniczym dla strażaków-ochotników i członków innych służb ratowniczych. Pieniądze mogą jednak otrzymać wyłącznie osoby, które pracowały odpowiednio długo i wykonywały konkretne czynności. Jego wypłatą zajmuje się zaś Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
REKLAMA
Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"
Kto otrzyma świadczenie ratownicze? W 2025 roku nastąpiły zmiany
Świadczenie ratownicze przysługuje osobom służącym w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym oraz Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Dodatek przyznawany jest dożywotnio, niezależenie od wysokości podstawowej emerytury. Aby otrzymać pieniądze, należy osiągnąć wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - oraz posiadać odpowiedni staż aktywności ratowniczej. w tej chwili jest to:
20 lat dla kobiet;
25 lat dla mężczyzn.
Co ważne, wraz z początkiem tego roku, od 1 stycznia, weszły w życie nowe zasady przyznawania świadczenia. Wówczas zmieniono definicję działań ratowniczych, przez co w tej chwili obejmują one również szkolenia oraz ćwiczenia. Nie obowiązują już także wymagania dotyczące zachowania ciągłości lat. Niezbędne jest natomiast udokumentowanie swojej działalności ratowniczej.
Ile wynosi świadczenie ratownicze w 2025 roku? Za chwilę kolejna wypłata
Dodatek podlega corocznej waloryzacji, co oznacza, iż regularnie staje się wyższy. Jak informuje serwis Forsal, do marca tego roku wynosił 258 złotych, natomiast aktualnie jest równy 273 złote. To oznacza podwyżkę na poziomie 15 złotych, o której zadecydował wskaźnik waloryzacji wynoszący w tym roku zaledwie 5,5 proc. Środki przekazywane są przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA do 15. dnia każdego miesiąca, co oznacza, iż kolejne wypłaty pojawią się w ciągu najbliższych kilku dni.
Zobacz też: Nie wystarczy być spadkobiercą. To trzeba zarobić, aby otrzymać majątek
Aby otrzymać świadczenie ratownicze, należy złożyć wniosek u komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku, gdy dana osoba nie posiada dokumentów, które potwierdzają służbę, istnieje możliwość dostarczenia pisemnego oświadczenia trzech świadków. W takiej sytuacji co najmniej jeden z nich powinien pełnić wcześniej funkcję publiczną lub pracować w administracji samorządowej.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.